Nedeľník 52/2020

Montenegro Airlines Embraer ERJ-195LR

Rok sa chýli ku koncu, a s ním prichádza aj naše tohtoročne posledné vydanie nedeľníku. Prajeme vám príjemné čítanie.

MAX je bezpečný pre návrat do európskej prevádzky

Šéf EASA Patrick Ky vyhlásil v rozhovore pre BBC, že si je istý, že Boeing 737 MAX je bezpečný na prevádzku, pričom EASA si dala záležať na detailnej analýze každej úpravy uskutočnenej výrobcom od celosvetového uzemnenia. Agentúra očakáva vydanie povolenia na návrat do prevádzky v polovici januára, zatiaľ čo letecké úrady USA a Brazílie vydali povolenie na jeho prevádzku už v priebehu posledného mesiaca.

Rozlúčkový let G-VROY

G-VROY aka „Pretty Woman“ – posledné jumbo vo flotile Virgin Atlantic sa vydalo na svoju finálnu púť z londýnskeho Heathrowu. Lietadlo prevezme Atlas Air a malo by slúžiť predovšetkým na prepravu vojakov.

A330-800 pre Uganda Airlines

Prvý z dvoch objednaných kusov typu A330-800 pod registračkou 5X-CRN bol začiatkom týždňa dodaný ugandským aerolinkám. Lietadlo s celkovo 258 sedačkami – 20 v biznis triede, 28 v premium economy a 210 v turistickej triede – bude nasadzované na linky na Stredný východ, do Európy a Ázie.

Mriya oslávila narodeniny

21. decembra sa spievalo „živió“ pre AN225 Mryia. V roku 1988, v presne ten istý deň, sa totiž uskutočnil jej prvý let. Všetko najlepšie Mriya a nech to lieta!
Antonov An-225 Mriya

Prvenstvo Airbusu

Vyzerá to tak, že prvenstvo v počte vyrobených kusov bude po druhýkrát v poradí patriť Airbusu. S viac než 520 dodanými kusmi tento rok tak preberá žezlo od amerického Boeingu. Konečný údaj síce odhaduje pokles o 35% v porovnaní s rokom 2019 a celkovo sa odhaduje, že bude dodaných medzi 550-560 lietadiel, v závislosti od počtu potvrdených objednávok.

Štátna pomoc pre LOT

Štedrých Vianoc v podobe odobrenia pomocného balíčka sa dočkal poľský LOT. Štátna pomoc vo výške 2,9 miliardy PLN pozostáva z 1,8 miliárd PLN pôžičiek a 1,1 miliardy PLN navýšenia základného kapitálu. Aerolinka pred pandémiou vykazovala profit každým rokom. Od roku 2016 sa jej podarilo zdvojnásobiť prevádzku expanziou flotily zo 45 na 80 lietadiel na celkovo 80 trasách. Len v samotnom roku 2019 sa LOTu podarilo odviezť 10 miliónov cestujúcich.
SP-LDE LOT - Polish Airlines Embraer ERJ-170LR

Zbohom pre Montenegro Airlines

Na Štedrý večer sme sa dozvedeli aj jednu znepokojivejšiu správu – a to, že lety Montenegro Airlines budú čoskoro ukončené. Obraty spoločnosti s tromi Embraermi 195 a jedným Fokkrom 100 padli za posledných deväť mesiacov o 80%. Intervencia štátu by znamenala finančný príspevok v hodnote 50 miliónov EUR na príspevky pre zamestnancov, ktoré neboli vyplatené od roku 2016. O deň neskôr, 25. decembra 2020 bol vykonaný posledný let leteckej spoločnosti – let pod číslom YM103 z Belehradu do Podgorice, ktorý tak ukončil 26-ročnú prevádzku Montenegro Airlines.
4O-AOA Montenegro Airlines Embraer ERJ-190LR

Santa Tracker

Cestu Santu pri doručovaní darčekov sme mohli tento rok sledovať aj vďaka Flightradar24.

Kalendár Airliners.sk

Ešte ich máme zopár v ponuke – kalendáre s tými najlepšími fotkami, ktoré sa našim fotografom podarili odfotiť počas tohto roka, si môžete objednať na www.airliners.sk/kalendar.

Kalendár 2021

Kalendár 2021

Zároveň by sme vám v mene tímu OZ Airliners.sk chceli popriať šťastné vykročenie do Nového Roku. Nech je 2021 nositeľom lepších správ, hlavne tých v letectve.

A nezabudnite, o týždeň sme tu opäť s novým nedeľníkom.

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?