Nedeľník 52/2021

OM-BLS Private Cessna 560 Citation XLS

PF 2022!

Skôr než prejdeme ku každotýždennému nedeľníku, dovoľte mi v mene Airliners.sk zaželať vám všetko dobré v nadchádzajúcom roku 2022. Všetci, čo sa pohybujeme v letectve či už profesne alebo len ako hobby veríme, že budúci rok bude lepší ako ten odchádzajúci a že uvidíme na oblohe viac lietadiel, že pribudnú nové linky, nový dopravcovia a celkovo, že sa letectvo priblíži k stavu pred pandémiou. Držme si palce.

Pokuta od Boeingu pre Air India

Air India Limited musela zaplatiť výrobcovi lietadiel Boeing pokutu vo výške približne 5.8 milióna USD, pretože nedodržala podmienky kontraktu na servisovanie komponentov lietadiel. Air India ešte v roku 2016 podpísala s Boeingom dohodu o servise komponentov, ktorá spočívala v režime, keď Boeing zasielal vymeniteľné náhradné diely a letecká spoločnosť mala pokazené diely vracať výrobcovi do 10 dní. V období od júla 2016 do decembra 2017 bolo 170 takýchto dielov vrátených po dohodnutej lehote a v 88 prípadoch boli diely vrátane po viac než 30 dňoch. Rekordérom bol poškodený diel, ktorý bol výrobcovi vrátený až po 214 dňoch.
VT-ANR Air India Boeing 787-8 Dreamliner

Fedex bude zavádzať nové Cessny pomalšie

Logistický špecialista – spoločnosť Fedex po oznámení finančných výsledkov za ostatný kvartál ohlásila, že plán na zavedenie nových lietadiel určených na prevoz zásielok sa spomalí. Firma má v pláne pridať do flotily iba 3 nové Cessny 408 SkyCourier, na rozdiel od plánovaných 9 kusov. Doterajší plán počítal s 12 novými lietadlami každý rok. Celkový počet objednaných nákladných lietadiel Cessna 408 je 50 kusov s opciou na ďalších 50 kusov.
FedEx Feeder (West Air) Cessna 208B Super Cargomaster N782FE

Pokračovanie sporu medzi Qatar Airways a výrobcom lietadiel Airbus

Už zopár týždňov vám prinášame informácie o problémoch Airbusov A350 u Qatar Airways. Spor vyeskaloval až natoľko, že sa blízkovýchodný dopravca rozhodol podať na súde v Londýne na výrobcu žalobu.
A7-ALC Qatar Airways Airbus A350-941

ITA má prvé lietadlo v novej livery

Prvé lietadlo ITA Airways v novej livery pristálo v Ríme. Lietadlo dostalo nový náter v Ostrave.
© Jan Jurecka

Prvý Dreamliner pre Norse Airways

Letecká spoločnosť Norse Atlantic Airways dostala predčasný vianočný darček v podobe prvého Dreamlineru. Nórska letecká spoločnosť plánuje s flotilou 12 Boeingov 787-9 a 3 Boeingov 787-8 lietať primárne zaoceánske destinácie.
Norse Atlantic OE-LNY, OSL ENGM Gardermoen

Odfotili sme

OM-BYH Slovak Government Flight Service Mil Mi-171 Hip

OM-BLS Private Cessna 560 Citation XLS

OM-TVV TatraJet Pilatus PC-12/47E NG

©2022 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?