Nemecké fotovýlety 2/3 – Kolín nad Rýnom

Kolín nad Rýnom

Letisko v Kolíne (Köln/Bonn – Flughafen Konrad Adenauer) je domovom spoločnosti Germanwings, čo vidieť už z diaľky. Nástupné mosty, obsypané Airbusmi tohoto dopravcu to jednoznačne prezrádzajú. Nakoniec, obe moje návštevy tohto letiska som absolvoval letecky linkou z Viedne a práve s Germanwings. Hlavný terminál ma prekvapil svojou symetrickou architektúrou. Z diaľky pripomína obrovskú výletnú loď svojimi kaskádovitými terasami. Časť jednej z tých terás je vyhradená verejnosti, čiže aj nám, fotografom. A veru, nebol som tam teda sám. Sú tu k dispozícii lavičky, ďalekohlady, mapy letiska a samozrejme, skvelý výhľad na plochu a na najpoužívanejšiu a zároveň najdlhšiu dráhu na tomto letisku. Celkovo sú tu dráhy tri. Dve paralelné a jedna naprieč. Tunajšou špecialitou je fakt, že letisko je domovom nielen spomínaného dopravcu ale aj nemeckých vládnych a vojenských špeciálov – Luftwaffe. Časť letiska je vyhradená práve strojom týchto inštitúcií a tak bolo dobre vidieť v diaľke parkujúci vládny Airbus A340 a štyri vojenské A310. Škoda, že tá diaľka bolo veľká. Na môj fotovercajch to bolo príliš ďaleko, no nepomohol by mi ani nijaký superteleskop, lebo heathaze pri tej vzdialenosti bol naozaj silný. Jednu vojenskú A310 sa mi podarilo zachytiť pri pristávaní, ale smola bola, že chvíľu pred jej príletom sa zamračilo a slnko už viac nevyliezlo.

Čo sa týka pestrosti prevádzky, nie je to veľká sláva. Teda ak to porovnáme s Frankfurtom. Kostru tvorí spoločnosť Germanwings, nasledujú Lufthansa, Air Berlin, EasyJet, Ryanair, TUIfly a zastúpené sú spoločnosti väčšiny európskych národných dopravcov. Významný podiel tu však má cargo, veď sa jedná o druhé najväčšie letisko v Nemecku, čo sa týka nákladnej dopravy. Preto sa tu dajú fotiť lietadlá spoločností FedEx, Star Air alebo UPS.

Dobrú náladu mi na záver ešte vylepšil “objav” staručkého Airbusu A300 s logom Zero-G, odstaveného v rohu letiska za terminálom. Výrobné číslo 003 a prvý let v roku 1973, posledný v novembri 2014. Podľa toho, čo som vypátral na internete, toto lietadlo už dolietalo a v budúcnosti by malo byť sprístupnené verejnosti. Akým spôsobom bude sprístupnené verejnosti som už však nezistil.

© Niki Kapsamunov, 2015

Tags:

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?