Nové letisko v Istanbule

Poslední cestujúci na lete do Singapuru opustili v sobotu o 2:44 ráno Ataturkovo letisko v Istanbule a konvoj kamiónov začal prepravovať tisícky ton nákladu na nové letisko, ktoré má ambíciu stať sa najväčším letiskom na svete.

Istanbul Airport

✈️The largest move in the history of global civil aviation!10,000 pieces of equipment weighing 47,000 tons were tagged piece by piece.#TurkishAirlines #IstanbulAirport #TheGreatMove İGA İstanbul Airport National Geographic National Geographic Travel

Uverejnil používateľ Turkish Airlines Štvrtok 4. apríla 2019

Odhadované náklady na výstavbu nového letiska presiahli 8 miliárd dolárov. Kapacita pri spustení je 90 miliónov cestujúcich ročne, projektanti avšak počítajú s možnosťou rozšírenia až na 200 miliónov cestujúcich ročne.

Transport viac než 10.000 kusov vybavenia sa začal už v piatok. Na celkový presun, ktorý dostal označenie „The Big Bang“ (Veľký tresk) bolo vyhradených 45 hodín, počas ktorých bolo potrebné presunúť kompletné vybavenie letiska.

Nové letisko sa nachádza približne 30 kilometrov severne od „starého“ letiska. Bolo formálne dané do užívania pred pol rokom a denne na ňom pristálo menej než 20 letov denne. Novú kapitolu začalo letisko písať v sobotu popoludní o 14:00, keď odletelo lietadlo smerom Ankara. 12 hodinové okno slúžilo na presun lietadiel flotily Turkish Airlines na nové letisko.

6 dráh na štart a pristátie, 4 terminály a rozloha 76,5 štvorcových kilometrov (6 násobok rozlohy londýnskeho letiska Heathrow), to všetko je nové istanbulské letisko. Výstavba letiska začala v roku 2015. Pri výbere umiestnenia nového letiska sa nepostupovalo štýlom „Kde je najvhodnejšie miesto na letisko“ ale „Tu bude stáť nové letisko“. Nepredvídateľné vetry, časté hmly, vysoká populácia vtákov v okolí, to všetko čaká na pilotov.

Počas stavby na stavenisku zahynulo 27 robotníkov. Otvorenie bolo posunuté 3 razy, ale úrady trvali na spustení prevádzky na 2 dráhach už v nedeľu. V prevádzke nie sú ešte hangáre a sklady pre cargo a rovnako ani priestory na prípravu cateringu. V pôvodných plánoch sa rátalo, že sa pri otvorení presunú lety domácich Turkish Airlines a aj ostatných dopravcov. Nakoniec úradníci vydali odporúčanie a z nového letiska budú zatiaľ lietať iba Turkish Airlines.

Tags:

©2022 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?