Nové pozemné zdroje na letisku v Bratislave

Dnešná doba je výrazne orientovaná na ekológiu a životné prostredie. Letiská tlačia na letecké spoločnosti, aby lietadlové motory a ich pomocné energetické jednotky – APU (Auxiliary Power Unit) používali počas svojho pobytu na letisku čo najmenej, resp. ich používanie úplne zakazujú. Preto je veľmi dôležité, aby mali letiská vybudovanú dostatočnú energetickú infraštruktúru, resp. aby disponovali mobilnými pozemnými energetickými zdrojmi – GPU (Ground Power Unit).

A práve bratislavské letisko nakúpilo v uplynulom období 3 ks úplne nových pozemných zdrojov od európskeho výrobcu Houchin, ktoré tak doplnia „flotilu“ týchto dôležitých agregátov. Letisko tak  nepriamo dokáže obslúžiť v určitom čase viac lietadiel a zároveň sa stáva ekologickejšie.

Houchin 4400 GPU

Konkrétne ide o model Houchin 4400, ktorý je menší, kompaktnejší s užívateľsky jednoduchším rozhraním. Tento pozemný energetický zdroj obsahuje dieselový motor s výkonom 171HP, ktorý je schopný kontinuálne dodávať do lietadla elektrickú energiu aj v nadmorských výškach do 10 000 ft, čím sa hodí aj na vyššie položené letiská. Základné charakteristiky sú 72kW/90kVA a 28,5V/115/200V jednosmerného prúdu. Oproti staršej generácií je tento pozemný zdroj taktiež ekologickejší, pretože okrem menšej spotreby paliva vyprodukuje aj menšie množstvo emisií. Jeho 400Hz alternátor je konštrukovaný tak, aby počas svojej životnosti dostiahol čo najmenšiu poruchovosť a čo najväčšiu efektivitu a spoľahlivosť. Zdroj je prevádzkyschopný pri teplotých -32° až +52°C a relatívnej vlhkosti vzduchu až do 95%. Zdroj je navyše konštruovaný tak, že v prípade potreby dokáže obslúžiť až dve lietadlá v jednom čase.

 

Bratislavskému letisku teda prajeme, nech nové GPUčka spoľahlivo slúžia dlhé roky a nech počet odbavených lietadiel a pasažierov neustále narastá. 🙂

 

©2023 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?