Pratt&Whitney vyriešili problém s A320neo motormi.

Spoločnosť Pratt & Whitney oznámila 21. februára 2018, že našla riešenie problému s motorom PW1100G-JM. Problém sa objavil už skôr vo februári roku 2018, keď európske a americké orgány leteckých úradov považovali prevádzku lietadla Airbus A320neo – poháňané týmto motorom – za zvýšené riziko . V dôsledku toho niekoľko operátorov A320neo údajne uzemnilo svoje lietadlá.

Pratt & Whitney tvrdí, že vydala revidovanú konfiguráciu na vyriešenie tesnenia na kompresore vysokého tlaku (HPC) na motore PW1100G-JM. “Riešenie je založené na dizajne, s ktorým spoločnosť má významné skúsenosti a toto riešenie získalo všetky potrebné regulačné schválenia,” uviedol výrobca motorov vo vyhlásení. Spoločnosť tvrdí, že začala realizovať riešenie a očakáva začatie dodávok náhradných motorov začiatkom marca 2018.

Spoločnosť má v úmysle spolupracovať s Airbusom a leteckými spoločnosťami na “minimalizácii” prerušenia prevádzky, ktoré údajne postihujú najmenej 20 lietadiel A320neo uzemnených leteckými spoločnosťami. Niektoré zdroje udávajú vyššie čísla. Napríklad agentúra Reuters uviedla, že by mohlo byť ovplyvnených celkom 98 motorov, pričom 43 sa potvrdilo, že problém má a zvyšku sa pravdepodobne dotkne.

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) vydala 9. februára 2018 urgentné nariadenie o letovej spôsobilosti pre lietadlá Airbus A320 a A321 (lietadlá A320-271N, A321-271N, A321-272N), ktoré naznačujú niekoľko výskytov vypnutia motoru za letu (IFSD – in flight shut down) a prerušené vzlety (RTO – Rejected Takeoff) ktoré boli hlásené na týchto lietadlách rodiny Airbus A320.

Americký federálny úrad pre letectvo (FAA) vydal 14. februára 2018 podobné varovanie, pričom uviedol, že v motore môže dôjsť k zlyhaniu tesnenia vysokotlakého kompresora, čo by mohlo viesť k strate motora a následnému vypnutiu motora za letu a prerušeného vzletu, “uviedla agentúra v nariadení o letovej spôsobilosti (AD – Airworthiness directive).

Problém pravdepodobne ovplyvňuje iba motory  PW1100 a nie podobné motory pre Bombardier CSeries, druhú generáciu Embraer E-Jets alebo Mitsubishi Regional Jet.

Zdroj: aerotime.aero
Foto: ainonline.com

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?