Ďaleko a ešte ďalej…

Sobota, 17. február 2007, 16 hodín 36 minút. V Bratislave pristáva lietadlo spoločnosti SkyEurope Airlines

Áno, ak si spomínate, 27. januára sme začínali jeden článok podobne, avšak tento príbeh je trochu iný…

 

SkyEurope Airlines logo

SkyEurope Airlines logo

Na začiatku roku 2007, konkrétne 27. januára, sa podarilo SkyEurope Airlines vytvoriť svoj „prvý“ rekord pri prelete/dodávaní lietadla OM-NGG. Vtedy preletelo nové NGčko z mesta Seattle až do Prahy.

© T. Pelecová

© T. Pelecová

Odlet z KBFI bol vtedy 06:17 UTC a prílet do Prahy bol 16:27 UTC t.z. let trval 10 hodín a 10 minút. Posádku tvorili: Miroslav Medzihradský a Peter Pelec. Ďalej na palube nového NGčka boli aj Tatiana Pelecová, Jozef Pivarči junior, Igor Halanda, Gabriel Tari, Jason Bitter a zástupca Boeingu (viac o rekorde OM-NGG nájdete v článku  TU).

© T. Pelecová

© T. Pelecová

Tri týždne potom ako odletelo z Boeing Field lietadlo OM-NGG, ktoré vytvorilo vyššie spomínaný rekord, odštartovalo aj OM-NGK na svoj dodávací let.

OM-NGK © Airliners.sk

OM-NGK © Airliners.sk

Ten ale skončil skôr, ako by ste predpokladali. Počas letu mu totiž nad Calgary prasklo sklo. OM-NGK kleslo do FL100 a muselo sa vrátiť späť na Boeing Field.

prasknuté okno nad Calgary FL410 © M. Medzihradský

prasknuté okno nad Calgary FL410 © M. Medzihradský

FL100, návrat s prasknutým oknom © M. Medzihradský

FL100, návrat s prasknutým oknom © M. Medzihradský

Druhý pokus už ale vyšiel lepšie. Dokonca by sa dalo povedať, že dokonale a predchádzajúci rekord OM-NGG bol už minulosťou.

© T. Pelecová

© T. Pelecová

 

OM-NGK prekonalo ešte väčšiu vzdialenosť ako OM-NGG a preletelo nonstop zo západného pobrežia USA až na domovské letisko v Bratislave. Potom ako preletel úplne nový Boeing 737-76N(WL) vzdialenosť 9101 kilometrov a pristál v Bratislave, vytvoril teda (opäť) nový svetový rekord v nonstop lete tohto typu lietadla v komerčnej konfigurácii.

 

SkyEurope Airlines Boeing 737-700 © Airliners.sk

SkyEurope Airlines Boeing 737-700 © Airliners.sk

Pripájame aj pôvodnú tlačovú správu spoločnosti SkyEurope Airlines:

SkyEurope Airlines, the largest low-cost airline in Central and Eastern Europe, created a new world record in distance flown by a Boeing 737-700NG in commercial configuration. SkyEurope’s 10th brand new Boeing 737-700 Next Generation aircraft landed at Bratislava airport on Saturday 17 February 2007 at 4:36 p.m. after the record flyover of 9,101 kilometres without any fuel stop. Under the command of Captain Miroslav Medzihradský, the latest addition to SkyEurope’s fleet with the registration mark OM-NGK flew the distance between Seattle and Bratislava in 10 hours and 27 minutes.

_ _ _

Oba články sú venované všetkým, ktorí sa podielali na oboch rekordných preletoch, ako aj bývalým zamestnancom SkyEurope Airlines. Je tomu 10 rokov a bohužiaľ, ostali už len spomienky. Vtedy by si nikto nepomyslel, že o niekoľko x rokov táto slovenská spoločnosť už nebude existovať, vďaka…

 

“Rekordné” lietadlá sú stále v aktívnej službe.

Bývalé OM-NGG po krachu SkyEurope lietalo u Anadolu Jet (TC-JKL) & SunExpress (TC-SAO) a zatiaľ posledným prevádzkovateľom je GOL Transportes Aéreos (PR-GEJ).

© Luís Gustavo Rampazo/Airplane-Pictures.net

© Luís Gustavo Rampazo/Airplane-Pictures.net

Ex. OM-NGK je teraz LV-CBT u spoločnosti Aerolineas Argentinas.

LV-CBT © Alberto U./Airplane-Pictures.net

LV-CBT © Alberto U./Airplane-Pictures.net

 

(zdroj: archív Airliners.sk, M. Medzihradský, T.Pelecová, P. Pelec, internet)

 

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?