Rozhovor s generálnym manažérom spoločnosti Turkish Airlines

Airbus A319

Airliners.sk, o.z. sa snaží neustále sledovať dianie v leteckej doprave na Slovensku. Obrátili sme sa preto na pána Levenda Arisoya, generálneho riaditeľa zastúpenia Turkish Airlines v Slovenskej republike, so žiadosťou o rozhovor. Prebrali sme doterajšie výsledky linky Košice – Istanbul a taktiež sme sa rozprávali aj o ďalších plánoch spoločnosti Turkish Airlines na nadchádzajúce obdobie.

A.sk: Pravidelná linka Košice – Istanbul je v prevádzke viac ako tri mesiace, pričom krátko po jejtk_interview otvorení Turecko zažilo niekoľko závažných udalostí. Bombové útoky na letisku Ataturk a v zapätí pokus o prevrat mohli ovplyvniť záujem o toto nové spojenie. Určite ste vychádzali pred spustením linky z určitých čísel. Aká je spokojnosť po niekoľkých mesiacoch?
Naše lety do Košíc sme zahájili dňa 16. júna 2016 s frekvenciou 3 lety týždenne. Vo všeobecnosti platí, že spoločnosť Turkish Airlines by mohla aj v tomto ťažkom roku zaznamenať úspech.
Stratili sme určitý počet cestujúcich do Turecka, ale na druhej strane sa nám možno podarí zvýšiť počet pasažierov tranzitujúcich do medzinárodných destinácií. Nová linka do Košíc predstavuje pre východné Slovensko dôležitú bránu do celého sveta vďaka rozsiahlej sieti Turkish Airlines. V prvej fáze sa zameriavame na udržanie našich letov počas zimnej sezóny a na ponúkanie nových liniek s dobrou konektivitou z Košíc v rámci letného letového poriadku. S doterajšími výsledkami sme spokojní. Našim cieľom je zvýšiť frekvenciu letov a zvýšiť podiel obchodných cestujúcich na palube popri turistoch.

A.sk: Zvolili ste frekvenciu 3x týždeň, vidíte potenciál na zvýšenie frekvencií v priebehu budúceho roka?
Toto predstavuje náš jednoznačný cieľ hneď potom, ako sa nám podarí udržať obsadenosť na určitej úrovni.
Na trhu na to existuje potenciál. Spádová oblasť je veľká. Pracujeme aj na zvýšení počtu pasažierov prilietajúcich do Košíc, čo prinesie ďalšiu podporu tomuto regiónu a zvýšeniu frekvencie našich letov. Ďalší krok spravíme až po hĺbkovej analýze.

tk_interview_2A.sk: Turkish airlines sa na košickom letisku zaradil k leteckým spoločnostiam LOT, CSA, AUA, kde regionálne letisko na východe Slovenska má viac sieťových – aliančných dopravcov ako letisko hlavného mesta v Bratislave. Prečo ste sa napokon rozhodli pre Košice a začali ste na Slovensko lietať až v roku 2016?
V súčasnej dobe prevádzkujeme 5 letov denne z letiska vo Viedni, ktoré sa nachádza max. 1 hodinu jazdy autom z Bratislavy. Cestujúci zo západného Slovenska preferujú letisko vo Viedni a v tomto okamihu neexistuje žiadna potreba prevádzkovať lety do Bratislavy.
Ak sa v budúcnosti trhové podmienky zmenia a lietanie z Bratislavy sa stane rentabilným, rozhodne o takejto príležitosti budeme uvažovať. S výnimkou Islandu bolo Slovensko jedinou krajinou v Európe, do ktorej sme neprevádzkovali žiadnu leteckú linku. Naša flotila neustále rastie. Nové destinácie budú spustené akonáhle dostaneme nové lietadlá a nájdeme určité riešenia s dostupnosťou slotu v našom hube na letisku Atatürk.

A.sk: Je Bratislava stále v pozornosti vašej spoločnosti ako prípadná ďalšia destinácia v Slovenskej republike?
Sústreďujeme sa na celé Slovensko. Chceme obslúžiť a pokryť každého slovenského pasažiera. V tejto chvíli ponúkame slovenským cestujúcim možnosť letieť v rámci siete TK z Košíc, Budapešti, Viedni a Prahy. Nová destinácia na Slovensku sa zatiaľ neplánuje.

A.sk: Turkish airlines má veľmi dobre prepracovaný marketing, ktorý je kľúčový pre úspech každej novootvorenej linky. Aká je vaša spolupráca v tejto oblasti s letiskom Košice? V čom vidíte svoj prínos nielen pre letisko Košice, ale aj priľahlý región?
Letisko Košice je pre nás dôležitým partnerom z hľadiska ďalšieho rozvoja nášho podnikania. Víťazmi sú obe strany. Turkish Airlines prináša letisku a regiónu pridanú hodnotu prostredníctvom nášho spojenia so svetom. Sú to spoločné aktivity so spoločnými cieľmi. Čím viac cestujúcich prinesú Turkish Airlines, tým viac z toho bude letisko profitovať. Naša dobrá spolupráca pokračuje a radi by sme zvýšili z nej plynúce synergie.

(foto (c) Manfréd Ťukot, Turkish Airlines)

Tags:

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

©2020 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Log in with your credentials

Forgot your details?