Rozlúčka s TU-154M

OM-BYO a OM-BYR

Dňa 17.8.2017 popoludní sa zišli pozvaní nadšenci, fotografi (spotteri) a fanúšikovia letectva v odletovej hale letiska Bratislava (BTS) a to znamená, že opäť sa nám pošťastí dostať sa „za plot“, na plochu určenú pre lietadlá – bežnému človeku v podstate nedostupnú a pod starostlivým dohľadom pracovníkov letiska sa na dotyk priblížiť k lietadlám a pozrieť, či nafotiť si ich naozaj z blízka. Po mnohých hodinách strávených pri plotoch, často krát stojac na rebríkoch, či strechách svojich áut poľujúc na tie najlepšie zábery, je takáto príležitosť pre každého spottera ako prežiť Vianoce. No dnes má táto návšteva aj trochu trpkú príchuť, pretože dnes bol ten deň, keď sme dostali možnosť odfotiť si posledného Mohykána Európskeho neba. Posledný krát sme mohli stáť pri našich dosluhujúcich Tupolevoch OM-BYO a OM-BYR. Posledný krát ich vidieť spolu stáť na jednom mieste a obdivovať ich krásu a majestátnosť. O pár dní (27.8.2017) odletí jediný lietajúci v Európe prevádzkovaný Tupolev TU-154M registrácie OM-BYO na svoj posledný let. Zamáva na rozlúčku účastníkom leteckých dní SIAF na Sliači a poletí do Košíc, kde bude umiestnený do leteckého múzea. Tým zakončí svoju 28 ročnú kariéru, ktorú započal ešte v socialistickom Československu v roku 1989. V roku 2008 prešlo lietadlo modernizáciou v hodnote takmer 7 mil dolárov a dodnes verne slúžilo svojmu účelu a potrebám Leteckého útvaru Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Lietadlo bolo želanou raritou takmer kdekoľvek, kam letelo a fotografi nikde na svete si ho nenechali ujsť. Azda len od nás na východ to nie je nič výnimočné, no na Európske letiská sa pre prísne limity už žiaľ tieto stroje nedostanú.

Po krátkej jazde v Cobuse, ktorý normálne vozieva cestujúcich k lietadlám, resp. po prílete od nich, stojím pred týmito dvoma „deduškami“ s fotoaparátom v ruke a neviem sa ubrániť pocitu, že mi ich je ľúto. Už sú staré a nikto ich nepotrebuje. Sú hlučné a produkujú neslušne veľa emisií, sú drahé na prevádzku, často majú poruchy, opravy sú náročné a niektoré aj nemožné… Druhý Tupolev s registráciou OM-BYR nelieta už niekoľko rokov a poskytol svoje „orgány“ kolegovi, aby ho udržal ešte tých pár rokov vo vzduchu. No sú aj krásne a jedinečné, so špecifickým podpisom na oblohe – zvukovým aj optickým, ktoré sa nadajú s ničím zameniť 😊. O pár desiatok metrov ďalej stojí „mladík“ Airbus A319 – OM-BYA s gen. Štefánikom na chvoste, čakajúc na svoje najlepšie časy. Onedlho ho doplní ďalší Airbus A319 – OM-BYK, ktorý je momentálne na prelakovaní v Ostrave. Po nedávnom sprevádzkovaní dvoch menších strojov Fokker 100 tak Letka MV SR ukončila výmenu všetkých svojich lietadiel.

Tento deň bol výnimočný a aj keď už tieto lietadlá máme všetci nafotené nespočetne veľa krát, každý si ich na pamiatku odfotil znovu. Niektorí spomínali aj na adrenalínový zálet, ktorého sa nedávno zúčastnili aj naši členovia – viď článok: https://www.airliners.sk/na-zalete-s-vladnym-tupolevom/

Rozlucka s OM-BYO

Posted by Airliners.sk on Thursday, 17 August 2017

Posledný záber, posledný dotyk a nastupujeme späť do Cobusu, ktorý nás prevezie na ďalšiu plánovanú zastávku. Od tohto momentu sa táto akcia mení na štandardnú a začíname fotoaparátmi „poľovať“ na všetko, čo má krídla, vrtule, alebo čokoľvek s čím sa dá lietať. Získavame možnosť ešte na dve krátke zastávky, nafotíme si takmer celú našu letku, niekoľko vrtuľníkov a menších lietadiel. No, menších… jedno tam rozhodne vyčnievalo „z radu“ a určite by som ho nenazval drobčekom a už vonkoncom nie bežným návštevníkom nášho letiska. Je to americká legenda – Lockheed C-130/L-100 Hercules (reg. N3755P). Proste dnes máme fakt Vianoce.

Očkom pozdravíme nastupujúcich dovolenkárov do svojho lietadla a naša posledná zastávka je pri nákladnom Airbuse A300 spoločnosti MNG Cargo. Odfotíme čo sa dá a o chvíľu opúšťame brány letiska Bratislava. Spotení a mierne pripálení od horúceho letného slnka, no spokojní a veselí.

Zostáva poďakovať vedeniu Letiska M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a.s. (BTS), Leteckému útvaru MV SR a všetkým ľuďom, ktorí sa podieľali na tom, aby sme si mohli urobiť spotterský sviatok, osobitne aj za veľmi milý a profesionálny prístup ďakujeme hovorkyni letiska Mgr. Veronike Ševčíkovej.

Aspoň symbolicky by sa patrilo poďakovať dosluhujúcim Tupolevom a novým lietadlám popriať veľa bezproblémových hodín strávených tam, kde patria – vo vzduchu.

Miloš Kováč


Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?