ŠTEFÁNIKOVO KRÍDLO 2016: Tretí ročník súťaže – veľký úspech pre dopravné lietadlá

Druhého apríla 2016 sa konal tretí ročník modelárskej súťaže Štefánikovo krídlo, v ktorom sa prvý krát uskutočnila akoby „podvýstava“ (alebo SIG) modelov dopravných lietadiel. Táto časť akcie je iniciatíva občianskeho združenia Airliners.sk, teda nás, s podporou skupiny Dopraváky.sk. Teraz už spätne hodnotím túto snahu ako veľmi úspešnú. Podarilo sa nám vystavovať až okolo 35 kusov dopravných lietadiel, čo je pravdepodobne rekord v rámci Slovenska.

vse5 vse7
vse8 a380-emir2
Nevídané množstvo dopravných lietadiel

Ohlasy od ostatných modelárov a návštevníkov boli výborné. Viackrát sme počúvali, že toľko dopravákov ešte nevideli na žiadnej inej výstave. Veľmi nás tešil záujem a podľa všetkého sme u niektorých naštartovali zabudnutú vášeň pre plastikové modely dopravných lietadiel. Výborne sme si podebatovali s fanúšikmi a zároveň sme predstavili naše združenie Airliners.sk zasvätencom v modelárskom svete. Stali sme sa prekvapením tohto ročníka Štefánikovho krídla a to nás povzbudzuje v pokračovaní  do ďalších ročníkov. No nebolo by fér nespomenúť, že celá akcia bola veľmi vydarená, takže okrem SIGu dopravných lietadiel boli vystavované lietadlá vojenské, vrtuľníky, ponorky, lode, figúrky, dioramy, autá, kolesová a pásová technika, sci-fi a množstvo ďalších. Tradične, najväčšie zastúpenie mali bojové lietadlá druhej svetovej vojny v „štvrťkovej“ mierke ale hojne boli zastúpené aj „rúry“ (čiže prúdové stíhačky).

IMG_6338 DSC_7428
Miestami bolo v sále plno

Tento ročník priniesol, okrem výstavy a súťaží v jednotlivých kategóriách, skvelé workshopy. Počas dňa sa na pódiu striedali majstri modelári, ktorí predviedli svoje know-how verejnosti. Zblízka ich prácu zachytávala kamera a ich činnosť sa v reálnom čase premietala na stenu. Svoje postupy komentovali cez mikrofón, takže ich workshopy mohol sledovať ktokoľvek v sále. Pre nás, ako vystavovateľov dopravných lietadiel, bol najzaujímavejší workshop vedený Vladimírom Begerom o lakovaní, brúsení a leštení povrchu lietadiel. Jeho príspevok bol výborný a poučný a podľa množstva sústredených tvárí divákov naozaj zaujímavý. Mne osobne jeho výklad dal veľmi veľa. Niektoré postupy, ktoré predviedol, boli pre mňa novinkou.

DSC_7476 IMG_6521
Takto vyzerali workshopy

Ďalšia vec, ktorú by som rád spomenul je, že sme počas akcie získali niekoľko skvelých kontaktov a tak je možné, že do budúcna sa predstavíme okrem Štefánikovho krídla aj na iných súťažiach. Ak popularita dopravných lietadiel bude stúpať medzi modelármi, bude to fantastické. Myslím, že sa táto kategória už prebúdzať začala a všimol som si, že ju už akceptujú aj zarytí  modelári vojenských lietadiel. Podaktorí, pri pohľade na naše stoly, pripustili možnosť, že by si už postavili aj model „autobusu“, ako dopravné lietadlá niekedy sarkasticky nazývajú. Raz sa možno naša kategória dostane do popularity na úroveň lietadiel WWII. V každom prípade budeme robiť pre to maximum, pretože je nás stále viac a časom sa osmelia ďalší modelári dopravákov, ktorí zatiaľ ešte nenašli odvahu priniesť svoj model na výstavu. Niekoľko bolo takých, ktorí síce robia dopravné lietadlá, ale teraz sa prišli najprv len popozerať. Pochvalami nešetrili a viacerí povedali, že na budúci rok už prinesú aj oni niečo.

b757-iron a320-csa

Pestrosfarbené lietadlá v našej sekcii

DSC_0240 DSC_7515
Vojenské lietadlá v bodovacích kategóriách udivovali nádherne vypracovanými detailami

Myslím, že popularita Štefánikovho krídla stúpa rýchlo, veď počet vystavovateľov a aj návštevníkov je každým ročníkom viac. Slušná účasť bola aj predajcov a tak ste si mohli ako návštevník kúpiť  modely, farby, dekály, literatúru a rôzne pomôcky na stavbu modelov. No a ako vystavovateľ ste si mohli odniesť skvelé ceny, ktorých bolo viac než dosť. Tímy odborníkov v zákulisí skúmali jednotlivé modely a tie najlepšie získali ocenenia v bodovacej súťaži. Ďalšie ceny ste mohli získať od sponzorov súťaže. My, Airliners.sk, o.z., sme oceňovali tiež a tak spomeniem hlavných výhercov. Za najkrajší model získal prvú cenu Robert Tóth, ktorý predstavil krásne postavený model od Revellu,  Boeing 747-8F spoločnosti Cargolux. Odniesol si hlavnú cenu, ktorou bola stavebnica od firmy Zvezda – model Boeing 777-300ER, čo je modelárska novinka. Druhé a tretie miesto získali Peter Cíger za model Airbus A380 Emirates a Vladimír Begera za model Tu-154 Slovenské Aerolínie. Všetky v mierke 1:144. Ocenení boli aj ostatní, ktorí priniesli svoje modely, takže drobný darček si odniesli všetci zúčastnení.

b747-cglx DSC_7696
Víťazný model B747 od Roberta Tótha a odovzdávanie hlavnej ceny od Airliners.sk, o.z.

a380-emir DSC_0086
Na ďalších miestach sa umiestnili modely A380 od Petra Cígera a Tu-154 od Vladimíra Begeru

Na záver by som veľmi rád poďakoval všetkým modelárom, fanúšikom a návštevníkom a ďalej naša vďaka patrí organizátorom Štefánikovho krídla, Parku oddychu Inspiro, starostovi obce Ivánka pri Dunaji. Zvlášť ďakujem aj pánom z workshopov. Na budúci rok sa opäť zídeme a, dúfam, že ešte v hojnejšom počte. Ako som spomínal, možno prekvapíme aj na inom podujatí. Ďakujeme všetkým za podporu!

DSC_7723 DSC_7734

Odovzdávanie cien a starosta Ivánky pri Dunaji pán Ivan Schreiner

DSC_7554 DSC_7547
Pásová a kolesová technika

IMG_6431 IMG_6413
Dioramy

DSC_7442 DSC_0003
Jeden z bodovacích tímov pri práci a ceny čakajúce na víťazov

DSC_7359 DSC_7360
Predajcov modelov, doplnkov a pomôcok bolo hneď niekoľko

Text: Niki Kapsamunov
Foto: Jana Bojkovská, Jaro Filip, Martin Susi

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?