SWISS vedie v udržateľnosti letectva vďaka priekopníckej technológii AeroSHARK

Boeing 777-300ER spoločnosti Swiss s technológiou AeroSHARK (c)swiss.com

Swiss International Air Lines (SWISS) urobila významný krok vpred v ceste leteckého priemyslu k udržateľnosti. Aerolinka nedávno oznámila, že jej celá flotila lietadiel Boeing 777-300ER je teraz vybavená inovatívnou technológiou AeroSHARK. Táto technológia, aplikovaná na trupe a motorových gondolách lietadiel, napodobňuje hydrodynamické vlastnosti žraločej kože a znižuje aerodynamický odpor počas letu, čo vedie k nižšej spotrebe paliva a tým aj k zníženiu emisií oxidu uhličitého.

AeroSHARK, ktorá bola vyvinutá spoločne spoločnosťou Lufthansa Technik a výrobcom náterov BASF, má na povrchu mikrometre hlboké „žliabky“ zosúladené so smerom prúdenia vzduchu. Táto technológia dokázala znížiť aerodynamický odpor vo flotile Boeing 777 o približne jeden percento. Už len s čiastočne vybavenou flotilou dosiahla SWISS v minulom roku úsporu spotreby kerosénu viac ako 2200 ton, čo súviselo so znížením emisií oxidu uhličitého o približne 7100 ton.

Boeing 777-300ER spoločnosti Swiss s technológiou AeroSHARK (c)swiss.com

Boeing 777-300ER spoločnosti Swiss s technológiou AeroSHARK (c)swiss.com

Veľmi nás teší výsledok, ktorý sme dosiahli s technológiou AeroSHARK,” hovorí Claus Bauer, šéf technického riadenia flotily SWISS. “Sme hrdí, že sme prvá letecká spoločnosť na svete, ktorá vybavila celú svoju flotilu touto inovatívnou technológiou. Aplikácia AeroSHARK fólie na každé lietadlo trvá približne týždeň a vyžaduje si vysoko presné remeselné zručnosti našich pracovníkov. Som rád, že naše záväzky k tejto technológii prinášajú také pozitívne výsledky a umožňujú nám v SWISS urobiť ďalší významný krok k udržateľnejšej prevádzke našich letov.

SWISS rovnako zvažuje rozšírenie použitia AeroSHARK aj na ďalšie typy lietadiel vo svojej flotile v strednodobom horizonte. Táto technológia predstavuje nielen krok vpred pre samotnú aerolinku, ale je aj sľubným príkladom pre celý letecký priemysel, ako efektívne pristupovať k výzvam spojeným s emisiami CO2.

Boeing 777-300ER spoločnosti Swiss s technológiou AeroSHARK (c)swiss.com

Boeing 777-300ER spoločnosti Swiss s technológiou AeroSHARK (c)swiss.com

SWISS, ako vedúca švajčiarska letecká spoločnosť, s jednou z najmodernejších flotíl v Európe, je známa svojím záväzkom k poskytovaniu prvotriednych služieb a intenzívnemu zameraniu na udržateľnosť. V rámci Lufthansa Group a členstva v Star Alliance, SWISS kontinuálne predstavuje inovácie, ktoré odrážajú tradičné hodnoty svojej domovskej krajiny a sú zamerané na vysokú kvalitu produktov a služieb. Firma si tiež stanovila ambiciózne ciele v oblasti CO2, plánuje do roku 2030 znížiť svoje čisté emisie CO2 oproti roku 2019 na polovicu a do roku 2050 dosiahnuť úplnú uhlíkovú neutralitu svojej prevádzky, najmä prostredníctvom podpory používania udržateľných leteckých palív.

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?