Tupolev TU-134

RF-65153 Russia - Federal Customs Tupolev Tu-134A

Lietadlo Tupolev TU-134 bolo ikonickým dopravným lietadlom, ktoré sa stalo jedným z najrozšírenejších regionálnych lietadiel v histórii. Vývoj lietadla Tupolev TU-134 sa začal v 50. rokoch 20. storočia v Sovetskom zväze. Bol navrhnutý ako nástupca predchádzajúceho modelu Tupolev TU-104 a mal slúžiť na regionálne letecké trasy s krátkymi vzdialenosťami. Cieľom bolo vytvoriť efektívne a spoľahlivé lietadlo s dostatočným doletom a väčšou kapacitou.

Výroba lietadla TU-134 prebiehala v rôznych továrňach na území Sovietskeho zväzu a neskôr v Rusku. Tupolev ako hlavný výrobca zabezpečoval montáž lietadiel a ich testovanie. Hoci lietadlo TU-134 malo jednoduchšiu konštrukciu ako niektoré západné lietadlá, jeho spoľahlivosť a schopnosť prevádzky za rôznych podmienok ho urobili obľúbeným vo veľa krajinách.

Kabína lietadla TU-134 bola navrhnutá s dôrazom na jednoduchosť, funkčnosť a účelnosť. Kabína poskytovala miesto pre približne 72 až 84 cestujúcich, v závislosti od konkrétnej konfigurácie. Vybavenie kabíny bolo základné a zabezpečovalo cestujúcim základný komfort počas letu.
RA-65729 Russian Federation Air Force Tupolev Tu-134AK
Lietadlo bolo vybavené dvojicou turbohriadeľových motorov Soloviev D-30 s ťahom približne 65 kN. Tieto motory poskytovali dostatočný výkon pre prevádzku lietadla na krátkych a stredných trasách. Maximálna rýchlosť sa pohybuje okolo 900 km/h.
Vzletová hmotnosť lietadla sa pohybovala v rozmedzí od 47 500 do 49 500 kilogramov.

Lietadlo Tupolev TU-134 existovalo v niekoľkých variantách a modifikáciách, ktoré boli vyvinuté na základe pôvodného modelu. Tieto verzie priniesli určité vylepšenia a prispôsobenia na základe potrieb a požiadaviek leteckých spoločností a prevádzkovateľov.

Jednou z najznámejších verzií je TU-134A, ktorá bola vylepšenou a modernizovanou verziou pôvodného modelu. Táto verzia mala nové motory Soloviev D-30-II. TU-134A mala tiež väčší dolet a vyššiu maximálnu vzletovú hmotnosť v porovnaní s predchádzajúcim modelom.

Ďalšou variantou bolo lietadlo TU-134B, ktoré bolo vybavené modernými motormi Soloviev D-30-III a mohlo prepraviť viac cestujúcich. Táto verzia bola vyvinutá na základe požiadaviek leteckých spoločností na zvýšenie kapacity a výkonu lietadla.

TU-134UBL bola verzia lietadla TU-134 určená pre výcvik budúcich pilotov bombardérov.

Lietadlo TU-134 bolo používané mnohými leteckými spoločnosťami v minulosti. Medzi tieto spoločnosti patrili Aeroflot, Československé aerolínie, LOT Polish Airlines, Malev Hungarian Airlines a mnohé ďalšie. Tieto spoločnosti využívali TU-134 na svojich regionálnych a medzinárodných trasách.
Tupolev Tu-134 OK-AFB
Tupolev TU-134 bol dôležitým krokom pre sovietske a ruské letectvo a poskytoval spoľahlivú a efektívnu regionálnu dopravu po celom Sovietskom zväze a v ďalších krajinách. Jeho jednoduchá konštrukcia a schopnosť prevádzky z menej rozvinutých letísk mu zabezpečili popularitu a široké využitie. Aj keď už nie je aktívne v prevádzke, zostáva ikonou sovietskeho letectva a dôležitým symbolom svojej doby.

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?