Výpadok Eurocontrol systému na spracovanie letových plánov v Európe

Dňa 03.04.2018 zaznamenala Európska organizácia pre bezpečnosť letovej prevádzky (Eurocontrol) výpadok jedného z najdôležitejších systémov na podávanie a spracovanie letových plánov v súčasnosti – systém ETFMS (Enhanced Tactical Flow Management System).

Dôsledkom výpadku tohoto systému bolo, že letové plány podané do 10:26 UTC (12:26 SELČ) systém nezaznamenal, nefungovala poriadne koordinácia slotov a podobne… Systém ETFMS pritom používa Eurocontrol už viac ako 20 rokov, pričom bol zaznamenaný jeden jediný výpadok systému v roku 2001 a v dnešný deň ďalší.

Systém ETFMS je prioritne určený na spracovávanie, zdieľanie, konvertovanie a uchovávanie letových plánov, konvertovanie súradnicového systému na určovanie polohy a celkovú prácu s letovým plánom, ako aj koordináciu letovej prevádzky v európskom vzdušnom priestore. Výpadok systému však neznamenal žiadny dopad na bezpečnosť letovej prevádzky vo vzdušnom priestore. Bolo zaznamenané určité meškanie, ktoré bolo spôsobené vďaka manuálnej koordinácií a lokálnemu generovaniu slotov na konkrétnych letiskách. Systém bol zároveň obnovený a krátko po 18:00 UTC už podávanie, spracovanie a koordinácia letových plánov fungovala v normálnom režime.

 

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?