Za plotom Tri Duby

Tak nejako sa začala sobota 22. októbra 2016. Od rána sa však usmievalo slnko, ktoré po dvoch dňoch intenzívneho pršania pôsobilo ako balzam na dušu. Letisko Sliač,  známe aj pod historickým názvom z druhej svetovej vojny, „Tri Duby“  nás privítalo v dobrej nálade. Postupne sa schádzali návštevníci, hrala tanečná hudba, rozvoniavalo pečené mäsko a na letiskovej ploche na nás čakali statické ukážky civilnej i vojenskej leteckej techniky, ktoré vidíme po iné dni len za plotom.
A čo všetko sme videli a zažili?
  • Milým prekvapením boli nečakané zálety MiG 29 počas prechodu na zimnú údržbu.
  • Stretli sme sympatického Mjr. v.v. Júliusa Višňovského, ktorý prezentoval svoju knihu Lietajúce spomienky a ochotne nám zapózoval i náčelník štábu major Ing. Rastislav Kučera.
  • Mohli sme z bezprostrednej blízkosti vidieť statické ukážky vojenských lietadiel MIG 29 a L 39, statické ukážky rôznych lietadiel všeobecného letectva, pozemnú zabezpečovaciu techniku a ultraľahké lietadlá.
  • Stretli a porozprávali sme sa s priateľmi spottermi známych vďaka “ foto úlovkom“ z LZSL prezentujúcich aj na FB stránke Airliners.sk (Miloslav Storoška, Boris Čierny, Beáta Blahová, Roman Rybanský, Igor Kmeť, Tomáš Bori, Matej Janák, Juraj Uhliar).

Spoločnosť Letisko Sliač je civilným prevádzkovateľom letiska so zmiešanou leteckou prevádzkou. Počas charterovej sezóny zabezpečuje letisko odlety turistov do prímorských letovísk – Egypt, Grécko, Bulharsko a Turecko. Každý rok sa tu koná vynikajúci medzinárodný AIR FEST pod názvom SIAF. Ostatné dni v roku pôsobí toto letisko ako nedobytná pevnosť. Samozrejme, z pochopiteľných dôvodov. No veríme, že čoskoro sa nájde spôsob, ako sprístupniť aspoň civilnú časť letiska pre fanúšikov letectva, aby si mohli prezrieť či nafotiť zaujímavé lietadlá, ako napríklad IL-76WD :). Zažili sme naozaj krásny deň. Dobrá nálada, príjemní ľudia a lietadlá. Veľká vďaka patrí vedeniu letiska Sliač a tešíme sa na ďalší rok.

Text: Júlia Husárová a Jozef Fábry
Foto: Beáta Blahová, Júlia Husárová, Jozef Fábry

 

Tags:

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

©2020 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Log in with your credentials

Forgot your details?