Občasník – zaujímaví návštevníci #1

V roku 2015 sa v Bratislave objavilo niekoľko zaujímavých lietadiel. Z môjho súkromného, amatérskeho, laického pohľadu stojí určite za zmienku napríklad súkromné Jumbo spoločnosti Kingdom Holding Company zo Saudskej Arábie.

Boeing 747, presnejšie Boeing 747-4J6, má 23 rokov. Bol vyrobený pre spoločnosť Air China a prvý let uskutočnil 25.6.1992. V Číne pôvodne lietal v konfigurácii F18C35Y347.

Presne po deviatich rokoch však zmenil registráciu z B-2466 na N747BZ. Prešiel úpravou interiéru na VIP aby mohol slúžiť princovi Alwaleed Bin Talal . Neskôr sa registrácia ešte zmenila na HZ-WBT7.

A táto „Kráľovná oblohy“ sa 5. augusta 2015 objavila aj v Bratislave. Pri plote pri dráhe 31 bolo samopochopiteľne rušno 🙂
foto #1 HZ-WBT7

foto #2 HZ/WBT7

foto #3 HZ/WBT7

Ďalším zaujímavým, dokonca výnimočným návštevníkom bol ku koncu roka aj Tupolev Tu-134AK . Tieto stroje sa na „západ“ od Ruska už moc neobjavujú, preto ich prílet je v podstate štátnym sviatkom pre fanúšikov letectva. Dôkazom toho je aj cesta jedného leteckého blázna z Mníchova do Bratislavy len preto, aby si túto krásnu Tu-134 mohol odfotiť.

Z „domácej kuchyne“ stojí za zmienku spomenúť spoločnosť Air Explore, ktorá prenajala dva Boeingy do zahraničia. Z Bratislavy odlietali vo vzácnych farbách nových spoločností. OM-GEX odletel do Afriky k Med-View Airlines a OM-FEX vo farbách Palau Pacific Airways do Tichomoria.

Návštevníkov bolo počas roka samozrejme viac a tých, ktorých sa nám podarilo aj odfotiť nájdete na našom Flickr. O tých ďalších, pre mňa „naj“ možno popíšem opäť neskôr 🙂

(PM)

©2023 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?