615 ľudí v jednom lietadle – Emirates Airbus A380

Airbus A380 od Emirates sme vám už predstavili dávnejšie. Letecká spoločnosť Emirates má vo flotile 2 verzie Airbusu A380-800. V konfigurácii 3 tried s kapacitou 489 až 519 pasažierov a verziu s 2 triedami s kapacitou až 615 cestujúcich.

Verzia s 2 triedami bola predstavená v priebehu roka 2015 a nasadená do komerčnej prevádzky v decembri 2015. Momentálne je v tejto konfigurácii 14 lietadiel a lietajú do Kodane, Bangkoku, Manchestru, Kuala Lumpur, Prahy a ďalších miest. Politika Emirates je jasná – lietadlá sú nasadzované na linky, kde je nižší záujem o prvú triedu, prípadne je potrebné pravidelne prepravovať väčšie množstvo pasažierov naraz.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na lietadlo Airbus A380-800 registrácie A6-EOP, ktoré sa objavuje aj v neďalekej Prahe. Už pri pohľade zdiaľky je ľahko rozpoznateľné – 4 motory Engine Alliance GP7000, každý s ťahom 332 kN a v jednotkovej cene $13.5 milióna dolárov dávajú tomuto lietadlu nezameniteľnú siluetu, na ktorej sa podpisuje aj výška 24 metrov.

Pri vstupe do lietadla zásadný rozdiel ani nepostrehnete. Obe verzie totiž majú na dolnom podlaží iba sedadlá turistickej triedy. Tie sú v konfigurácii 3-4-3 rozmiestnené do 48 radov. Členenie na 4 oddelené priestory opticky napomáha vzdušnejšiemu vzhľadu.

Každé sedadlo je vybavené vlastnou LCD obrazovkou s uhlopriečkou až 13.3″. O zábavu sa počas cesty postará ICE – súbor viac než 3500 filmov, seriálov a dokumentov vám spríjemní aj naozaj dlhý let.

V prednej a zadnej časti sa nachádzajú schody, ktoré vás privedú na horné podlažie. To je rozdelené na turistickú a obchodnú triedu. Na rozdiel od dolného podlažia má turistická trieda konfiguráciu 2-4-2. Je to hlavne z dôvodu zaoblenia kabíny. Napriek tomu nemáte stiesnený pocit a dovolím si tvrdiť, že sedenie v tejto časti je naozaj pohodlné. V Emirates si to uvedomujú a v prípade, že si vyberiete sedadlá v turistickej triede na hornom podlaží, musíte rátať s vyššou cenou za letenku. Druhou zaujímavosťou je, že pri nízkom obsadení letu sa táto časť kabíny nevyužíva. Deje sa tak hlavne z dôvodu úspory palubného personálu.

Pomaly sa presúvame do sekcie obchodnej triedy. Pravdepodobne ste už zahliadli na internete jej obrázky. Luxus je zrejmý už na prvý pohľad. Napriek tomu, že dizajn kabíny už má zopár rokov, stále sa umiestňuje na popredných priečkach v rebríčkoch. Každé zo sedadiel má priamy prístup do uličky, čo je rozhodne veľké plus v porovnaní s Boeingami 777-300ER, kde sú sedadlá v konfigurácii 2-3-2.

Cestujúci letiaci v obchodnej triede majú počas letu k dispozícii bar, rovnako ako je to zvykom u modelov s kabínou prvej triedy. Bar je skvelé miesto na neformálny rozhovor počas dlhých letov.

Čo dodať na záver? Iba to, že štandard na palube letov operovaných leteckou spoločnosťou Emirates je na veľmi vysokej úrovni. A ak máte možnosť si priplatiť za letenku, vyberte si horné podlažie. Potom záleží už iba na vašej peňaženke, či to bude ekonomická alebo obchodná trieda.

 

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?