Deň otvorených dverí na letisku Bratislava

„Letisko M. R. Štefánika v Bratislave Vás pozýva na Dni otvorených dverí. Brány letiska sa pre záujemcov otvoria 22., 23. a 24. septembra 2017…“

No kto by už takéto pozvanie odmietol? A ešte, ak je jeho súčasťou tentokrát naozaj posledná príležitosť vidieť pokope naše dva staré „Túčka“, keďže OM-BYO už v najbližších dňoch definitívne odlieta do múzea letectva v Košiciach. Pôvodne mal byť posledný let na našom SIAFe v auguste tohto roku, ale obdiv sa rozhodol ešte zožať aj v susednom Česku na Dňoch NATO v Ostrave, kde rozhodne patril medzi hlavné hviezdy programu.

Článok o týchto kráľoch z dôb socializmu sme predstavili nedávno: https://www.airliners.sk/rozlucka-s- tu-154m/

Airliners.sk nemôže pri takejto udalosti chýbať a tak sme sa zamiešali do davu a nechali sa unášať pripraveným programom a atrakciami. Veľmi dobre zorganizovaná akcia bola do veľkej miery zameraná aj na deti a o zážitky nemali detiská naozaj núdzu. Mohli vidieť naozajstného policajného „Rexa“ v akcii, ktorý na letisku vie nájsť aj nebezpečné výbušniny. Predstavili sa aj pyrotechnici, colníci, policajti, hasiči a aj letisková vtáčia ochranka v podobe dravých vtákov, ktorí sú tiež dôležitým dielikom fungujúceho letiska. Vypočuli sme si krátku prednášku o zakázaných predmetoch na palube lietadla s veľmi zaujímavou výstavkou vzoriek, ktoré sa cestujúci snažili dostať na palubu. Pri niektorých sa človeku dokáže na krátky čas zastaviť rozum, iné boli vyslovene humorné. Na stole sme tak videli zmesku vecí, počnúc tajne zabudovanými zbraňami do bežne sa tváriacich neškodných vecí dennej potreby á la James Bond, cez atrapy zbraní a streliva, rôznych predmetov na sebaobranu až po hrebene s ostrým koncom, nebezpečné pracky na opaskoch, no najväčší úžas asi zožal obyčajný tĺčik na mäso, ktorý mala v príručnej batožine pribalený staršia pani. Možno chcela cestou naklepať rezne, to sa už asi nedozvieme. 🙂

Letecký simulátor

Letecký simulátor

Colníci vystavili zakázané dovážané predmety ako sú vypchaté zvieratá, slonie nohy a kly, krokodílie čižmy, kabelky, a pod., pyrotechnici predstavili svoju výbavu a ochranný oblek, ktorý váži viac ako 40 kg. Veľkou atrakciou bola aj prezentácia Katedry leteckej dopravy FPEDAS Žilinskej univerzity v Žiline, kde si deti mohli vyskúšať letecký simulátor a mladým záujemcom vysvetlili všetky možnosti vzdelávania sa na tejto škole.

Ďalší program sa už odohrával na ploche letiska, kde sme sa všetci presunuli po absolvovaní štandardnej bezpečnostnej kontroly. Pre návštevníkov bola už pripravená prehliadka interiéru vládneho špeciálu Tupolev TU 154-M (OM-BYR), záchranársky vrtuľník spoločnosti ATE (Air Transport Europe), prehliadka vystavenej letiskovej techniky – hasičské vozidlo Scania, odhŕňač snehu atď. K videniu bola aj dvojica našich „nových“ špeciálov Fokker 100 a iné lietadlá pri bežnej prevádzke ako Boeing 737 spoločností Travel Service a Ryanair.

Aj keď nám počasie úplne neprialo, záujemcov bolo naozaj veľa a dovolím si povedať, že všetci odchádzali spokojní. Letisko priblížilo svoju prácu, techniku, zvieracích pomocníkov a hlavne ľudí na ktorých to všetko stojí. Ľudí ochotných a milých, ktorí robia svoju prácu zodpovedne, radi a s nadšením. Dozvedeli sme sa niečo z histórie letiska a aj letectva na Slovensku, spomenutý bol aj Generál Milan Rastislav Štefánik po ktorom je naše letisko pomenované. Replika jeho lietadla Caproni, ktoré je monumentálne vystavené – zavesené pod stropom odletovej haly navodzuje pocit, že nikdy neprestalo lietať. Prezreli sme si krásnu architektúru ešte stále novej letiskovej haly a po cca 2 hodinách programu sme zamierili k svojim autám a hajde domov. Vyhradené bezplatné parkovisko pre návštevníkov DOD bola už posledná milá čerešnička na tejto parádnej torte.

Replika lietadla Caproni

Replika lietadla Caproni

A čo dodať na záver? Asi len toľko, že keď sa chce, tak sa dá. Toto bol príklad toho, ako sa chce a dá. Isto mohol ktokoľvek povedať, že kvôli bezpečnosti sa takáto akcia dnes už nedá zorganizovať. Ale systém registrácie návštevníkov a dobre vymyslená organizácia ukázali, že aj letisko môže byť stále friendly, napriek dobe v ktorej žijeme a rizikám, ktorým je deň čo deň vystavené. Ľudia z letiska ale ukázali, že svoju prácu robia dobre a cestujúci sú v dobrých rukách.

Miloš Kováč

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?