Lietadlá, letiská, letecké spoločnosti 02/2019

Embraer FlyBe

Máme za sebou ďalší týždeň, poznamenaný snehom a tým pádom aj meškaniami letov. Dúfame, že práve vaše lety nemeškali a dostali ste sa tam kam ste mali namierené.

7.1.2019

Dnes sa uskutočnil posledný let lietadla typu Boeing 767-300ER leteckej spoločnosti Hawaiian Airlines. Let bol z Sacramenta na letisko v meste Honolulu. Práve Boeingy 767 umožnili Hawaiian Airlines expanziu mimo Havajských ostrovov. S príchodom týchto lietadiel v roku 2001 došlo k otvoreniu 16 liniek, ktoré viedli napríklad do San Diega či Soulu. Boeing 767 bol vybratý ako náhrada za dosluhujúce lietadlá typu Douglas DC-10.

Rozlúčková ceremónia na letisku v Honolulu (c) Hawaiian Airlines

Rozlúčková ceremónia na letisku v Honolulu (c) Hawaiian Airlines

Nemecká Lufthansa prebrala 7.1.2019 prvý Airbus A319 v novej livery. Nová livery nebola stále prijatá veľkou časťou leteckých fanúšikov, ktorí ju považujú za málo atraktívnu.

Airbus A319 leteckej spoločnosti Lufthansa v novej livery (c) Aeronautics Online

Airbus A319 leteckej spoločnosti Lufthansa v novej livery (c) Aeronautics Online

 


8.1.2019

Londýnske letisko Heathrow sa stalo po letisku Stansted ďalším, ktorého prevádzka musela byť prerušená z dôvodu nebezpečne manévrujúceho drona, ktorý sa nachádzal v blízkosti perimetra letiska a mohol tak ohroziť prevádzku. Po niekoľkých hodinách boli lety obnovené a polícia pátra po mjiteľovi drona. Je smutné, že sa niekto baví takýmto spôsobom a ohrozuje tak bezpečnosť a plynulosť leteckej dopravy. Patričné úrady nemajú inú možnosť ako limitovať použitie dronov na civlné použitie, čo sa samozrejme odrazí na obmedzeniach pre bežné obyvateľstvo.

Letecká spoločnosť Norwegian ohlásila, že aj na svojich transatlantických letoch začne poskytovať bezplatný prístup na internet. Doteraz Norwegian ponúkal bezplatný internet iba na letoch vrámci Európy. Na výber bude z 2 možností – Basic (surfovanie po internete, práca s mailami a odosielanie SMS) a Premium (vysokorýchlostný internet umožňujúci prehrávanie hudby, filmov a seriálov). Dostupnosť internetu na palube bude závisieť od lietadla. Norwegian plánuje vybaviť wifi technológiou polovicu flotily Dreamlinerov  do roku 2020.

Boeing 787-9 Dreamliner leteckej spoločnosti Norwegian Air UK

Boeing 787-9 Dreamliner leteckej spoločnosti Norwegian Air UK


9.1.2019

Spotteri na Letisku Václava Havla Praha sa po deviatich mesiacoch dočkali znovuotvorenia spotterskej vyhliadky pri Kněževsi. Tá je síce posunutá ďalej od dráhy, ale tento nedostatok je vykompenzovaný výškou, ktorá je približne o 2 metre vyššia než pôvodná vyhliadka. Ak by ste išli fotiť teraz, na vašich fotografiách vám bude prekážať plot, ktorý bude ale po dokončení výstavby nového produktovodu posunutý a tým pádom nebude prekážať vo fotení.

Spotterská vyhliadka v Prahe

Spotterská vyhliadka v Prahe

Letecká spoločnosť Emirates v tlačovej správe oznámila, že s platnosťou od 1.3.2019 prestáva poskytovať službu dopravy na letisko limuzínou pre cestujúcich, ktorí si letenky do obchodnej alebo prvej triedy zabezpečili prostredníctvom upgradu za míle z programu Skyward.

 


10.1.2019

Spojenie brazílskeho výrobcu lietadiel Embraer s Boeingom dostalo zelenú od brazílskej vlády. Boeing bude v novej spoločnosti vlastniť podiel 80% a Embraer 20%. Celá transakcia má byť ukončená do konca roku 2019.

Boeing 737NG (c) Boeing.com

Boeing 737NG (c) Boeing.com

Po roku a mesiaci od spustenia prevádzky francúzskeho nízkonákladového prepravcu Joon dochádzka k ukončeniu jeho prevádzky. Táto pobočka  Air France už od ohlásenia vyvolávala zmiešané pocity. Air France plánovala využívať služby low-cost dopravcu na linkách vrámci Európy. Joon sa mal nahradiť Air France napríklad na všetkých letoch Air France do Prahy.
Ukončenie prevádzky ktoré je sprevádzané zánikom brandu a prinesie zmenu aj pre 600 stevardov, ktorí po dohode s odbormi prejdú pod Air France.


11.1.2019

Po viac než 95 rokoch (vrátane krátkej prestávky) sa v piatok 11.1.2019 uskutočnil posledný let na linke Praha-Bratislava-Praha. Prvý let sa uskutočnil 29.10.1023. Tento piatok ČSA na let vypravilo lietadlo ATR 72-500 registrácie OK-GFQ s posádkou kapitán Brabec a kapitán Pokorný. Na palube lietadla sa nachádzalo niekoľko fanúšikov letectva, ktorí si tento let nenechali ujsť. 

Po problémoch leteckej spoločnosti FlyBe sa zdá, že dôjde k jej záchrane. Záujem prejavila poločnosti Virgin Atlantic a skupina Stobart Group. Výsledkom bude vznik novej spoločnosti Connect Airways, ktorá bude pozostávať s FlyBe, Stobart Air a spoločnoti Propius, ktorá poskytuje služby lízingu lietadiel. S vznikom novej spoločnosti dôjde k zániku značky FlyBe. Lietadlá budú niesť po novom livery Virgin Atlantic. Preklenovací úver vo výške 20 miliónov libier má zabezpečiť prevádzku. Ďalších 80 miliónov má neskôr slúžiť na rozvoj novej spoločnosti.

Embraer ERJ-195LR FlyBe

Embraer ERJ-195LR FlyBe


13.1.2019

V továrni Boeing v americkom Seattli sa uskutočnil prvý let nového Boeingu 737MAX pre leteckú spoločnost Ryanair. Viac o tomto modeli sa môžete dočítať v našom článku.

Boeing 737MAX pre Ryanair (c) twitter.com/AeroimagesChris

Boeing 737MAX pre Ryanair (c) twitter.com/AeroimagesChris

Včera poobede sa na letisku Šeremetevo v Moskve stala menšia nehoda lietadla Travel Service, keď lietadlo Boeing 737-900ER skončilo mimo pojazdovej dráhy. Nikomu z posádky a cestujúcich sa nič nestalo. Pravdepodobnou príčinou bola snaha kapitána o prerušenie vzletu z dôvodu nesymetrického nábehu ťahu motorov na dráhe, ktorá bola kontaminovaná snehom a ľadom. Viac sa určite čoskoro dozvieme z vyšetrovania. 

Tags:

©2024 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?