Nedeľník 43/2020

B-5906 Air China Airbus A330-343

Čínska „Veľká trojka“ vykázala po prvý krát nárast v preprave pasažierov

Dobré správy prichádzajú tentokrát z Číny. Tzv. „Veľká trojka“ hlási návrat k prevádzkovej kapacite spred pandemických časov, predovšetkým čo sa vnútroštátnych letov týka. Tri najväčšie čínske aerolínie – Air China, China Southern a China Eastern Airlines – prepravili v mesiaci september viacej pasažierov než v porovnaní so septembrom minulého roka. Celkový počet prepravených pasažierov v rámci vnútroštátnych letov tak činí 27,78 miliónov. Len samotná preprava v rámci tzv. zlatého týždňa začiatkom októbra činila okolo 13 miliónov pasažierov. Lety mimo krajinu však naďalej ostávajú značne okresané predovšetkým pre obmedzenia v cestovaní.

Flybe ožíva

11 z 15 liniek skrachovanej spoločnosti Flybe, ktoré boli označené ako ziskové, sú stále neobsadené. Ostatný podiel majú linky zo Southamptonu do Amsterdamu a do Dublinu. Odhaduje sa, že približne 7,8 miliónov profitu Flybe teda stále nie je pokrytých. Spoločnosti navyše svitá na lepšie časy, odkedy sa objavila informácia, že niektoré regionálne linky by mohli byť opätovne spustené začiatkom budúceho roka. Kým mnohé detaily ešte nie sú známe a budú závisieť od podmienok brexitu, rokovania medzi manažmentom, leteckým úradom a hlavným investorom Thyme Otco vyzerajú veľmi sľubne.

G-FBEI Flybe Embraer ERJ-195LR

Návrat Go2Sky

V priebehu týždňa sa v našich končinách objavila informácia, že spoločnosti Go2Sky sa podarilo dohodnúť s majiteľmi lietadiel ohľadom odpustení splátok v období od marca 2020 do marca 2021. Znamená to, že spoločnosť môže fungovať naďalej s povolením leteckého prevádzkovateľa. Go2Sky držíme palce a veríme, že ich čoskoro opäť uvidíme na oblohe.

OM-GTA / © Airliners.sk

Expanzia Wizzairu

Maďarská nízkonákladová spoločnosť Wizzair ohlásila spustenie nových liniek v rámci Nórska. Linky z Osla vás odvezú do Bergenu, Stavangeru, Ålesundu, Bodø a Tromsa. Spustenie liniek v Nórsku sa nestretlo s pozitívnym ohlasom, nakoľko posádky na týchto linkách nebudú bázované v Nórsku. K bojkotu aerolinky preto vyzývajú mnohé osobnosti politického života, vrátane nórskej premiérky.
Wizzair zároveň ohlásil otvorenie novej bázy v Bari. V poradí 38ma báza prepojí juhotalianske mesto s tromi mestami na severe krajiny – Bologna, Turín a Verona.
Aerolinka však nezostáva len pri expanzii v Nórsku alebo v Taliansku. Po ôsmich mesiacoch jej bolo udelené oprávnenie prevádzkovateľa od GCAA v Spojených Arabských Emirátoch, ktoré je jedným z posledných dôležitých krokov k otvoreniu bázy v Abú Zabí. Lietadlá A321 Neo budú prepájať UAE s viacerými metropolami Európy, vrátane neďalekej Budapešti.

HA-LYK Wizz Air Airbus A320-232(WL)

Integrovaná biometrická trasa v Dubaji

Zostaneme ešte v UAE. Spoločnosť Emirates si dala záväzok k neustálej inovácii a jedinečnej skúsenosti pre ich zákazníkov, a preto sa podujala na vytvorenie integrovanej biometrickej cesty na dubajskom letisku. Bezkontaktný prechod letiskom minimalizuje využívanie dokumentov a zahŕňa všetky fázy od odbavenia na prepážke až po prechod cez tzv. šikovné tunely pasovej kontroly, ktoré využívajú moderné biometrické technológie.

Airbus A330-300 OK-YBA opustil flotilu ČSA

Flotilu Českých Aerolínií opustilo tento týždeň jediné diaľkové lietadlo vo flotile – Airbus A330-300 registrácie OK-YBA. Lietadlo sme mali príležitosť vidieť aj v Bratislave, počas promo letu ČSA. Lietadlo odletelo smer Soul, kde bude pravdepodobne zošrotované. Pri odlete posádka na rozlúčku urobila aj nízky prelet nad dráhou.

Odlet OK-YBA (zdroj fr24.com, yirina.net)

Odlet OK-YBA (zdroj fr24.com, yirina.net)

Airbus A330F pre maďarskú vládu je už v Budapešti

Maďarský vláda sa pod vplyvom všeobecnej sitácie vyvolanej vírusom COVID-19 rozhodla zakúpiť nákladné ietadlo, ktoré by umožnilo v prípade núdze prepravovať cargo zásielky pre potreby Maďarska. Výber padol na Airbus A330, ktoré práve blízkovýchodná letecká spoločnosť Qatar Airways vyraďuje zo svojej flotily. Zaujímavosťou celej transakcie je, že lietadlo má civilnú registračku (HA-LHU) a to preto, že pre lietadlá s civilnou registračkou je jednoduchšie zabezpečiť povolenia na pristátie a prelet vzdušného priestoru krajín. Lietadlo je wet-leasované lowcostovej leteckej spoločnosti Wizzair.

HA-LHU - Airbus A330-243F operated by Wizz Air taken by Cecilia Rozgonyi

Kalendár Airliners.sk 2021

Poctivo pracujeme na kalendári pre budúci rok. Korona síce zamávala s našimi cestovnými plánmi a fotovýletmi, výpadok plánovaných letov bol však (a našťastie) vykompenzovaný „raritkami“, ktoré mali za úlohu dovoz medicínskeho materiálu a zdravotníckych pomôcok.

Testy, ach tie testy

V priebehu týždňa sme mali možnosť pokochať sa príletmi AN124-100 spoločnosti Volga-Dnepr, ktoré mali za úlohu priviezť antigénové testy. Fotografie z nočného prestoja zdokumentovali naši dvorní fotografi Martin a Filip.

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?