Nedeľník 44/2020

Antonov An124-100, RA-82044 Volga-Dnepr

Otvorenie Brandenburgu

Aj tí najväčší skeptici sa dočkali. Ako sme písali v našom článku pred takmer 2 rokmi, nemožné sa stalo skutočným. Berlínske letisko Brandenburg sa podarilo otvoriť, po desiatich rokoch čakania. Výstavbu letiska sprevádzali nespočetné problémy po tom, ako sa zistili stovky pochybení po ukončení výstavby terminálu.
Otvárací ceremoniál sa uskutočnil v sobotu 31.októbra a z pôvodného plánu paralelného príletu lietadiel typu A320Neo od Easyjetu a Lufthansy so symbolickým pomenovaním Neubrandenburg sa muselo upustiť kvôli nepriaznivému počasiu. Otvorením letiska sa zároveň začína veľké sťahovanie aeroliniek z Tegelu. Letisko Schönefeld je súčasťou nového letiska s označením BER.

Otvorenie letiska Berlin Brandenburg (c)getty images

Otvorenie letiska Berlin Brandenburg (c)getty images

Straty a možná reprofilizácia vo Southweste

Americký Southwest vykázal stratu 1,2 miliardy amerických dolárov za mesiace júl, august a september, čo zároveň znamená výrazný rozdiel oproti minulému roku, kedy aerolinka vykázala zisk v sume 659 miliónov dolárov.  Aerolinka, ktorá bola doteraz verná typu Boeing 737 a je zároveň jedným z najväčších zákazníkov Boeingu, oznámila, že uvažuje nad uvedením iného typu lietadla do svojej flotily. Momentálne má vo svojej flotile 734 lietadiel, z ktorých je viac než sto dlhodobo uzemnených, vrátane 34 lietadiel varianty 737 MAX. Rozhodnutie nad kúpou lietadiel by mohlo padnúť na budúci rok s možnosťou prvých dodávok od roku 2025. V hre sú rôzne typy, medzi nimi aj A220 ako vhodná náhrada pre zastarávajúce sa Boeingy 737-700.

Boeing 737Max (c)nbcnews.com Larry MacDougal / AP file

Boeing 737Max (c)nbcnews.com Larry MacDougal / AP file

Prvý A321P2F pre Qantas

Austrálsky Qantas obdržal prvú dodávku typu A321 prekonvertovaného na nákladnú verziu. Aerolinka plánuje prevádzkovať celkovo tri kusy tohto typu pod hlavičkou Australian Post. Výrobca sľubuje, že nákladná verzia dokáže odviezť o deväť ton viacej v porovnaní s aktuálnym typom v prevádzke – Boeingom 737-300F. Lietadlo s registračným označením VH-ULD bolo pôvodne dodané britskej spoločnosti BMI v roku 1998 a prekonvertované na nákladnú verziu za pomoci singapurskej spoločnosti ST Engineering.

 

Antonov týždeň na bratislavskom letisku

Dodávky testov pokračovali v priebehu týždňa a my sme vďaka tomu mali možnosť vidieť viacero „Ruslanov“. Niektorí spotteri využili túto príležitosť na spríjemnenie pobytu v extraviláne mesta. Viacej v našej galérii.

Flickr Search

©2021 Airliners.sk, o.z. Všetky práva vyhradené

Kontaktujte nás

V prípade, že máte záujem nás kontaktovať, zanechajte nám správu.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?